


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.5 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Collector Current | 2 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100 V |
| Transition Frequency | 120 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 V |
| Max Breakdown Voltage | 100 V |
| Gain Bandwidth Product | 120 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 120 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 130 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Max Cutoff Collector Current | 2 A |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1145
Distributors
pcbx
Unit Price$0.60700
Ext.Price$0.60700
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.60700 | $0.60700 |
| 10 | $0.37703 | $3.77030 |
| 25 | $0.32711 | $8.17775 |
| 50 | $0.28380 | $14.19000 |
| 100 | $0.24622 | $24.62200 |
| 300 | $0.21569 | $64.70700 |
| 500 | $0.18894 | $94.47000 |
| 1000 | $0.17013 | $170.13000 |
| 3000 | $0.15255 | $457.65000 |
| 5000 | $0.13679 | $683.95000 |
